Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Resi beyıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Komutan’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilgidat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri mütehassısı başüstüne. Ihtisas sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat şark Beceri Üniversitesi Mütevelli Astronomi Kafakanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Oturmuş’nun ilk başbuğı olarak hizmet aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Kafakanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma oranında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur mirladı. Ilmî yayınlarda da gerçek çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün organizasyonunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devir, Yönetim Kuruluna da iki devir başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başbuğ ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirimlik bilimleri sahaında çok skorda ilmî makalesi, mecelle sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayır derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Pasış, Türe ve Maskaragörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birgani devletin başbuğı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en şiddetli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve pek çok ulusal tekebbür Doğramacı’ya en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Mefret Millet Meclisi namına Mevki Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 yıllık yazgıı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa bakım aşkıyla geçmiştir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu yardımlarla dirimlik, eğitim bilimi ve bilim kucakin yarattığı kurumlarla daim kanalırlanacaktır.

Bir cevap yazın