Hava Durumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, çoklukla hava bilgisi istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve tarafü, nem nicelikı, hava yuvarı basıncı, yağış misilı ve türü kabil çeşitli hava koşullarını ölçmek midein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoklukla manuel veya kendiliğinden yöntemlerle örgülır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoklukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak alev, nem ve rüzgar hızı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve muayyen aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz seridır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve iklim değsorunikliği çkırmızıışmaları kabil birşunca alanda kullanılır. Bu ölçümler, yevmi hava tahminleri, katıksız kıran uyarıları ve sair meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olabilir.

Meteoroloji, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabil mevzularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birşunca ülkede meteorolojik hizmetler, milli savunma bakanlıkları veya çbasamak bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, peyk verilerine ve sair kaynaklara ulaşım sağlamlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve sair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını bulmak ve iklim değsorunikliği ile ilişkin tetkikatı isteklendirme geçirmek kabil görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın